Cyberdemokracja w Polsce - Polska podąża drogą Szwajcarii i wprowadza głosowanie przez sieć
Środowiska alternatywne prowadzą od wielu lat liczne inicjatywy wprowadzenia w Polsce demokracji bezpośredniej, takie jak np. Republika Ślężańska. Projekt aplikacji I-Votingu wspierany przez nowy system operacyjny dla kraju "neOS" dzięki połączeniu technologii Bitcoin, TOR i Blockchain jako pierwszy na świecie rozwiązuje ułomności mechanizmów głosowania elektronicznego.
2019-05-04, 10:03

3 Maja 2019 w Sobóte odbyło się pierwsze Forum Demokracji Bezpośredniej. Swoją obecnością zaszczycił je burmistrz miasta Mirosław Jarosz, prof. dr Mirosław Matyja ze Szwajcarii, przedstawiciele think-tanku Narodowi Insytutu Studiów Strategicznych Piotr Jankowski i Wojciech Dobrzyński, poseł ruchu Kukiz15 Paweł Grabowski oraz kandydat do PE dr. Hubert Czerniak.

Współczesny świat bardzo szybko się zmienia. Nowe odkrycia naukowe, rozwój techniki i technologii przybrał zawrotne tempo. Prawdziwą rewolucją jest powstanie technologii komputerowych i komunikacyjnych w postaci bezprzewodowego internetu. Jednak jedynie w sferze politycznej te osiągnięcia techniczne napotkały na opór. A przecież wszechobecna komunikacja przez internet daje olbrzymie szanse na pogłębienie demokracji w kierunku jej bezpośredniości.



Po ponad 100 latach stosowania takiej praktyki demokracja pośrednia, jaką jest demokracja parlamentarna, popadła w głęboki, strukturalny kryzys. Dowodem tego są między innymi sukcesy wyborcze w wielu krajach europejskich różnych ugrupowań określanych jako antysystemowe.

Utopia czy szansa? Demokracja bezpośrednia w Polsce – Prof. dr Mirosław Matyja

Utopia czy szansa? Demokracja bezpośrednia w Polsce – Prof. dr Mirosław Matyja


Prawdziwym wyjątkiem jest system polityczny Szwajcarii, którego filarami jest veto ludowe i referenda mające moc wiążącą dla parlamentu i rządu. Przynosi to, mimo wielu mankamentów wiele pożytków szwajcarskiemu społeczeństwu i utrzymuje jego dobrobyt na najwyższym w świecie poziomie. Warto brać przykład z tego kraju.




Prezentacja Mateusza Jarosiewicza z neOS dotyczyła udziału technologii w odzyskaniu suwerenności technologicznej, demokratycznej oraz monetarnej. Przedstawił działanie w praktyce systemu wybory kandydatów na jedną listę wyborczą 1Polska oraz ewolucji wspólnych postulatów.

Podczas prezentacji zostały też przedstawione narzędzia technologiczne umożliwiające wprowadzenie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w XXI wiek.

Zobacz pełne wideo z wystąpieniem:

https://youtu.be/s6ZmNsJhT60

Ważnym narzędziem do rozwoju demokracji oddolnej jest technologia smart city i Blockchain, która decentralizuje i demokratyzuje proces rządzenia i decydowania. W zestaw narzędzi Cyberdemocracy wchodzi kilka ważnych aplikacji zbudowanych wokół cyfrowej tożsamości opartej o technologię Blockchain i unikalną "Sieć Zaufania". Obywatele sami stają się mechanizmem uwiarygadniającym uczciwość procesu udostępniając swoje telefony do wykonywania obliczeń sieci głosowania.

Aplikacja iVoting

Aplikacja umożliwia między innymi prowadzenie pełnego procesu związanego z budżetem obywatelskim od jego ogłoszenia po rozliczenie projektów, co gwarantuje zgodne z prawem wydatkowanie środków publicznych. 

Technologia blockchain istnieje od 2009 roku i do tej pory nie została ani razu w historii złamana, co daje jej perspektywy wykorzystania w wyborach powszechnych - nad czym pracują obecnie Szwajcaria, Malta, USA i Estonia.  

Dlaczego demokracja bezpośrednia ? – Paweł Nogal

Stworzony przez autorów pomysł - protokół vote mix ​jest innowacyjnym rozwiązaniem kryptologicznym. White paper projektu oraz gotowy w dużej części kod komputerowy protokołu został pozytywnie oceniony przez ekspertów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie, Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii oraz Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, jako spełniające wszystkie kryteria techniczne wdrożenia w wyborach powszechnych, a tym bardziej w głosowaniach dotyczących budżetów obywatelskich.

Piotr Jankowski - Narodowy Instytut Studiów Strategicznych
 
Aplikacja iVoting otrzyma również dodatkowe funkcjonalności, przydatne dla samorządu. Program będzie mógł być wykorzystywany w ​ badaniach lokalnej opinii publicznej za pomocą sondaży, plebiscytów, czy referendum.

​Aplikacja może być wykorzystana do tworzenia dowolnych  e-usług administracji lokalnej.
​Telefon stanie się jakby elektronicznym dowodem osobistym umożliwiającym podpisywanie dokumentów (e-podpis lokalny).  

Mieszkaniec będzie mógł ​wysyłać e-wnioski​ do urzędu, otrzymywać powiadomienia z urzędu, alerty bezpieczeństwa, głosować w organizowanych przez JST głosowaniach, czy zgłaszać drobne sprawy interwencyjne. Usługa jest dostępna na urządzeniach mobilnych i platformach stacjonarnych.
System obsługuje ​wszystkie typy głosowań​.

Rozwinięta wersja systemu będzie umożliwiać prowadzenie obrad na sesjach Rad Gmin lub Rad Miast za pomocą laptopów, tabletów czy smartfonów, co umożliwia np. prowadzenie mobilnych sesji wyjazdowych.

Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.