Smart City w Radiu Wrocław
Coraz więcej polskich miast przystępuje do realizacji koncepcji Smart City. Również Wrocław jest miastem podążającym w kierunku stania się inteligentnym miastem. Czy jednak jest to zjawisko szerzej znane przez obywateli miasta? Jakie korzyści będą płynęły z pełnego wdrożenia Smart City? Na to pytanie odpowiedział ekspert Smart City Mateusz Jarosiewicz aka Polski Szejk.
2018-09-17, 03:28

W ciągu kilku lat w Centrum Rozwoju Innowacji Strategicznych prowadzone były prace analityczne nad rozwojem Smart City w światowych metropoliach. Towarzyszyły temu projekty o charakterze testującym i tzw. "living lab" mające sprawdzić gotowość mieszkańców Wrocławia do korzystania z poszczególnych technologii czy innowacji społecznych takich jak np. "sharing economy" 

Przykładem jest projekt stworzenia inteligentnej karty mieszkańca odwzorowującej faktyczne zainteresowania oraz potrzeby, po to by pozwolić na dopasowanie oferty miasta do poszczególnych osób. Testowano także ideę oznaczenia miejsc spotkań w sposób ułatwiający weryfikację przystosowania ich do potrzeb osób pracujących przez internet, a także oznaczania miejsc w których dochodziło by do interakcji zwolenników koncepcji inteligentnego miasta "Miejsce Spotkań"

W ramach projektów europejskich Mateusz Jarosiewicz stworzył przestrzeń do spędzania czasu i spotkań młodych z wizjonerami, przedsiębiorcami i naukowcami na terenie technikum, oraz Wirtualną Radę Osiedla - czyli miejsce, w którym obywatele mogliby rekomendować zagadnienia podejmowane przez Rade Osiedla poprzez głosowanie w internetowym panelu. Ostatnim projektem była gra miejska Future City, pozwalająca na zdobycie praktycznych doświadczeń zawodowych w przemysłach kreatywnych. 

Podczas rozmowy z Filipem Marczyńskim Mateusz Jarosiewicz przedstawił wizję tego jakie nowe usługi Smart City będą dostępne dla mieszkańców, oraz jak zmieniać się będzie sposób zaangażowania mieszkańców w swoje miasto.

Całe nagranie: https://www.youtube.com/watch?v=HzCZASJ_4js

Polski Szejk jest akcją marketingową promującą inteligentne programy w miastach. Cyfrowy Avatar Mateusza Jarosiewicza polityka, wizjonera i przedsiębiorcy pojawia się w mediach jako kandydat na prezydenta Wrocławia w 2023 roku prezentując futurystyczną wizję miasta przyszłości. 

Historia rozwoju polskiego Smart City m.in. we Wrocławiu: https://www.tiki-toki.com/timeline/entry/1056380/The-History-and-future-of-the-Smart-Cities-Polska/

Debata o Smart City w szkołach: https://www.youtube.com/watch?v=rTe-xrXxVfM

KONTAKT / AUTOR
Mateusz Jarosiewicz
CTO
Smart Cities Polska
514575891
ZAŁĄCZNIKI
1.jpeg 0.png
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy