Czy Polska zagłosuje za pomocą Blockchaina już w najbliższych wyborach?
Już za kilka dni pójdziemy do urn. Czy możliwe byłoby już dziś, by głosowanie odbywało się za pomocą telefonu komórkowego? Technologia już na to pozwala. Polscy programiści znaleźli rozwiązanie problemu zaburzania wyników głosowań m.in . w budżetach partycypacyjnych. Początkowo ich projekt rozwijał się pod opieką merytoryczną Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, który został zamknięty przez niechętnych nieuchronnym zmianom polityków. 16 maja 2019 odbyła sie na uczelni Łazarskiego w Warszawie prezentacja kolejnej wersjii systemu w gronie ekspertów technologi i prawa podczas VI Digital Money and Blockchain Forum
2019-05-18, 13:32

Podczas prezentacji przedstawione zostało działanie systemu oraz jego przykladowe zastosowania. Ważnym narzędziem do rozwoju demokracji oddolnej jest technologia smart city i Blockchain, która decentralizuje i demokratyzuje proces rządzenia i współdecydowania.

W zestaw narzędzi Cyberdemocracy dla kandydatów do parlamentu i samorządu oraz obecnych władz wchodzi kilka aplikacji zbudowanych wokół cyfrowej tożsamości opartej o technologię Blokchain i opatentowaną „Sieć Zaufania".Aplikacja iVoting umożliwi głosowanie w budżecie obywatelskim, a dodatkowe funkcje pozwolą m.in. na: Tworzenie lokalnego rynku towarów i usług, wspieranie walut lokalnych, premiowanie aktywności obywatelskiej. Po wdrożeniu stworzą podstawę pod powstanie smart i living cities.  Aplikacja jest kompatybilna ze strategią dla polskiego smart city: https://niss.org.pl/nowe-zycie-w-miastach-city-2-0/

Startup tworzą dziś programiści i eksperci blockchaina z Krakowa, Bielska-Białej i Warszawy. Początkowo projekt rozwijał się pod opieką merytoryczną Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain pod nazwą Lokalna.net. Dziś formalnie działa już oddzielnie i pod innym szyldem, ale nadal korzysta z doradztwa m.in. prof. Krzysztofa Piecha.

Rdzeniem iVoting ma być tajemniczy protokół Open Vote Mix. Na razie więcej szczegółów technologicznych nie jest znanych. Ponoć działanie całości ma być oparte na sieci Tor i autorskim blockchainie.

„System umożliwia uwierzytelnienie dwóch cyfrowych ID (klucza prywatnego oraz publicznego). W praktyce oznacza to, że każdy posiadający smartfon obywatel naszego kraju będzie mógł być zaproszony do dowolnego rodzaju głosowania, w którym będzie miał możliwość uczestniczyć anonimowo lub pod nazwiskiem klikając w telefonie”

-tłumaczył mediom Marcin Gawlas, CEO startupu.

Rąbka tajemnicy nt. iVoting uchylił też Mateusz Jarosiewicz, ekspert ds. smart city, który jest konsultantem projektu. W czasie pierwszej edycji Forum Demokracji Bezpośredniej, która odbyła się 3 maja, rzucił trochę światła na inne możliwości, które zaoferuje firma.

https://www.youtube.com/watch?v=bCHc93Ne_xg

Według dalszych doniesień, system ma w przyszłości również wysyłać wnioski do urzędów, otrzymywać ważne powiadomienia i odbierać sygnały bezpieczeństwa. To bardzo perspektywiczny projekt z ogromnym potencjałem. Warto śledzić dalszy bieg sytuacji: https://www.facebook.com/iVotingPL/

Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy